© 1999 • 2020 By KaPTaN Bilişim, Reklamcılık ve Web Tasarım.

SEO Nedir Nasıl Çalışır?

 

  Seo hakkında internet üzerinde binlerce sitede birçok açıklamalar yapılmaktadır. Bunların birçoğunu dikkate almayınız. Bu konularda yapılan açıklamalarda tamamen bu yolla para kazanmak isteyenlerin, aslında web tasarımla uzaktan yakından ilgisi ve bilgisi olmayan kişiler olduklarını unutmayınız. Son yıllarda işi olmayan bu yolla köşeyi dönmek isteyenlerin ağızlarının suyu aktığı bir alan olan internet dünyasındaki sahtekarlık haberlerini izliyorsunuzdur. Bu konularda muhakak işinin ehli ve güvenilir kişilerle çalışmayı tercih ediniz. Bu küçük hatırlatmamızdan sonra SEO denilen bu kelimeyi sizlere anlatmanın gayretindeyiz. Evet bir internet sitesinin arama motorlarında rakip siteleriniz ile sonuçlanan sorgu sayfalarında üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmanın adıdır. Yapılan çalışmalarda arama motoru sorgularında içerik, kelime, sorgu, diğer rakip sitelerin çokluğu ve interaktifliği başarılı çalışmanın uzunluğu açısından önemlidir. Herhangi bir kelimede üst sıralara çıkmak mantıksızlıktır. İstenilen kelimelerde üst sıralara çıkmak ise web tasarımcının başarılı olması demektir. Kabul edilmelidirki, üst sıralardaki tüm sitelerin pazarlama anlamında, reklam anlamında, markalaşma anlamında başarı anlamında yol aldıkları kesindir. Bu manada internet sitesi yaptıracağınız web tasarımcı seçimide çok önemlidir.

 

Resimlerle Arama Motorlarında İlk Sayfa ve İlk Sıraya Çıkabilmek:

 

  İnternet siteniz yayın hayatına başladı ve aranan kelimelerde sonuç vermeye başladı, ama görsel aramalarda sonuç vermiyorsa yine biryerlerde bir eksiklik var demektir. Görsel armalarda yapılmış olan site içeriğinde yer alan görsellerin, ürün resimlerinin yer alması oldukça önemlidir. Bu konudada Seo görsel diyebileceğimiz tamamen web tasarım

cıların yapabileceği çalışmalardır. Görsel yani resim arama sonuçlarında üst satırlarda sonuçlanan bir sitenin faydası zaman içerisinde görülmektedir.

 

Arama motorlarında video sonuçlarında üst sıralara çıkmak:

 

  Yayınlanan binlerce video siteleri, videolar içerisinde sizin sitenizde bulunan videon-

un veya sosyal paylaşım video sitelerinde bulunan videolarınızın arama sorgularında, üst

sıralarda olmasıda bir seo çalışmasıdır. Bu çalışmalarda bilgisizce yapılırsa aksi sonuç

ile sonuçlanmaktadır. Tamamen web tasarımcının insiyatifinde olan bu çalışma arama

motorları video arama' sorgularında birinci sayfa üst satırlarda olabilmektir. Video arama-

larında sizin sitenizde yer alan videoların birinci sayfa ve üst satırlarda çıkması demek ürünlerinizi çok daha hızlı bir şekilde milyonlara tanıtabilmeniz demektir.

 

Arama motorlarında haber arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilme:

 

  İnternet sitenizde yer alan makale, 'haberlerin' arama mototlarında listelenmesi sizin

internet sitenizin köklü bir site olduğunuzu ifade ederki buda siteniz için dolayısıyla sizin için önemli bir durumdur. Blog siteleri ve içerik yoğunluklu sitelerin haber aramalarında sonuçlanmak olumlu ve güzel değerlendirilecek durumlardır.

Başarılı bir internet sitesiArama Motorlarında’ yükselen sitelerdir!